Salı, 03 Kasım 2015 09:00

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ALDATMACASI Özel

EMEKÇİNİN DOSTU DEĞİLSİNİZ BARİ DÜŞMANI OLMAYIN!

Memur Sen’in kamu emekçilerinin haklarını korumak ve yeni haklar kazanmak için yola çıkmadığını hepimiz biliyoruz. Ama bu sefer sınırlar iyice aşılmış, kamu emekçilerinin geçmiş kayıpları da ortada bırakılarak mevcut siyasi iktidarın yandaşı olduklarını bir kez daha açık ve somut bir şekilde kanıtlamışlardır. Memur Sen, imzalanan toplu sözleşmeyi ‘’kazanım’’ olarak sunarken, ısrarcı olacağını söylediği taleplerin üçte birini dahi gerçekleştiremedi. Kendi belirlediği taleplerden bile büyük ölçüde vazgeçerek, bugüne kadar hükümet ile kurduğu ideolojik-politik bağlarla, aralarındaki amir-memur ilişkisine uygun hareket ederek yeni bir satış sözleşmesine imza attı.2016 ve 2017 için sadece ücret artışı ile sınırlı olan, birkaç sosyal hak dışında kamu emekçilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının (geçmiş kayıpların karşılanması,vergi dilimi oranları, ek ödemelerin temel ücrete eklenmesi, kadrolu istihdam,esnek, kuralsız ve angarya… gibi) hiçbirine çözüm üretilmediği, hatta gündeme bile getirilmediği bir toplu sözleşmeyi kazanım olarak değerlendirmek mümkün değildir.

Toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde yaşananlar, sendikaların hükümetten bağımsız bir şekilde örgütlenmesinin ne kadar önemli ve temel bir ilke olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yıllarca siyasi iktidarın gölgesinde büyüyen, iktidarla arasındaki ilişkileri kullanarak kamuda tarihin en büyük siyasal kadrolaşma hareketine imza atan yandaş sendikaların, Kültür ve Sanat emekçilerine kazandıracakları hiçbir şey yoktur.Yağmanın ve talanın bir virüs gibi yayıldığı ve mevcut sistemi içten içe çürüttüğü bir dönemde halkın, emekçilerin giderek yoksullaşması, zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul hale gelmesinin sorumluları biz değil, yıllardır iktidarlar olanakları ile zenginleşenlerdir. Kültür ve Sanat emekçileri, ortak talepler etrafında birleşip, geçmiş kayıplarının karşılanması ve toplu sözleşme taleplerinin gerçekleşmesi için harekete geçmekten başka çıkar yol görünmemektedir.

        Bugün hangi gerekçeyle olursa olsun, kamu emekçilerinin ortak çıkarları doğrultusunda hareket etmek yerine iktidara ‘’hizmet sendikacılığı’’ yapacağım diyerek, ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı bir dönemde yaşadığımız sorunları yok sayarak ‘’Satış Sözleşmesi’’ ne imza atanlar, bunun bedelini önümüzdeki dönemde fazlasıyla ödemelidir.

 

 

                                                                                                                                  KÜLTÜR SANAT SEN YÖNETİM KURULU

Broşürü indirmek için eki tıklayın.

Okunma 12668 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 11 Nisan 2016 10:13