Pazartesi, 07 Nisan 2014 12:48

BASIN VE KAMUOYUNA... Özel

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Devlet Tiyatroları’na (DT) ait İrfan Şahinbaş atölyeleri Sahnesi’nde SS İvme Yapı Kooperatifi ile DT arasında anlaşmazlığa neden olan ağaçlandırılmış alana yapılan gece yarısı operasyonuna dün sabah saatlerine bir yenisi daha eklendi. Bu defa arazide bulunan bütün yetişkin ağaçlar kesilerek Devlet Tiyatrolarının kullanımında olan yapılara kepçelerle zarar verildi. Bilindiği üzere bundan bir ay kadar önce de gece yarısında söz konusu alanda iş makineleriyle girilerek çok sayıda ağacın sökülmesi sanatçılar ve çevre dostları tarafından tepki toplamıştı. Kültür ve sanat emekçileri günler boyunca tuttukları nöbeti sürdürdüler. Yaşanan ağaç katliamı sonrasında birçok Demokratik Kitle Örgütü, park forumu ve mahalle insiyitifi temsilcileri yaşananlara tepki gösterdiler. Sözkonusu arazide mahkeme tarafından verilmiş yürütmeyi durdurma kararı olmasına, Yeni Mahalle Belediyesi tarafından bu yönde karar alınmış olmasına rağmen İvme Yapı Kooperatifi tarafından hukuk tanımaz tutuma neden engel olunamadığını anlayamıyoruz.
Arazinin DT'ye tahsis edilmeyen bölümü ise 2005 yılında İvme Yapı Kooperatifine herhangi bir ölçüm yapılmadan Devlet Tiyatroları’na sorulmadan satılmıştır. Bu dönemde söz konusu araziyle ilgili olarak “aplikasyon (parselin ayrılması, birleşmesine aykırı durum) hatası yapılmıştır.

Böylece Devlet Tiyatrolarında bulunan arazinin kooperatif tarafından kendi parsellerine alınması sağlanarak araziye göz dikilmiştir. Söz konusu araziye İvme Yapı Kooperatifi tarafından inşaat yapılmak istenmesi üzerine gerekli hukuki başvurular yapılarak yürütmeyi durdurma kararı alınmış ancak tüm bunlara rağmen iş makineleri tarafından yapılan bu katliama engel olunamamıştır. Bu doğa düşmanı zihniyete defalarca uyarımızı yaptık, Devlet Tiyatroları’na ait araziye girilmemesini istedik. Ancak maalesef sesimizi yeterince duyuramadık, ağaçlarımızı rantiyenin elinden kurtaramadık. Arazi ile hukuki sürecin devam ettiği halde yapılan bu saldıya ve ağaç katliamına rağmen o araziye tek bir çivi çaktırmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu katliamı gerçekleştiren sorumluların bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Devlet Tiyatrolarının kullanımına tahsis edilmiş, her türlü saldırı ve ayak oyunları ile gasp edilmeye çalışılan bu araziyi ranta teslim etmeyeceğiz. Her türlü hukuki ve meşru mücadelemizi vermeye devam ederek bu doğa düşmanı rantiyeye gerekli cevabı vereceğiz.
Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür sanat-Sen) Ankara Bölge Şubesi

Okunma 2581 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 07 Nisan 2014 12:55