Cumartesi, 16 Ocak 2021 12:53

USTA BESTECİ VE EĞİTMEN MUAMMER SUN HAYATINI KAYBETTİ Özel

1932 yılında Ankara'nın Çubuk ilçesinin Yenice köyünde doğdu. Babası Şevket Bey, annesi Ümmiye Hanım'dır. Sun henüz çocukken aile Ankara'ya göç etti. Muammer Sun, köyde tarımla uğraşan, Ankara'da bekçilik yapan babasını beş yaşında kaybetti.

İlkokulu Anafartalar Okulu'nda okuduktan sonra bir yıl Sanat Enstitüsü'nde okudu. Ardından okulu bırakıp berber çıraklığı gibi işlerde çalıştı. 1947'de Askerî Muzıka Okulu'na girdi. Erken yaşta beste çalışmalarına başladı. Kemal İlerici' den özel olarak Türk Musikisi Makamları ve Armonisi konularında ders aldı. 1952 yılında ilk eseri sayılan okul marşını besteledi. 

1953'te Ankara Devlet Konservatuarı'na girdi; A.Adnan Saygun' un kompozisyon öğrencisi oldu. Muzaffer Sarısözen ile halk müziği, Ruşen Kam ile klasik Türk müziği, Mithat Fenmen ile piyano, Hasan Ferit Alnar ile koro ve orkestra şefliği çalıştı. İleriki yıllarda ödüle layık görülen "Yurt Renkleri Birinci Defter" adlı eserini konservatuara girdiği yıl besteledi. 1956 yılında ise "Yurt Renkleri İkinci Defter"i, daha sonra ise "Yurt Renkleri Üçüncü Defter" i yazdı. 1955 yılında konservatuarda okurken, ilk eşi Meliha Hanım ile evlendi ve bu evlilikten dört çocuk sahibi oldu. 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü'nden pekiyi derece ile mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarlarında, GEE Müzik Bölümünde, Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu'nda, Ankara Radyosu'nda öğretmenlik yaptı. 1969 yılında, sanat kurumlarının temsilcisi olarak TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu'nu ve TRT Müzik Dairesini kurdu. 1971'de TRT Kültür Sanat Ödülleri Sistemini (Murat Katoğlu ile birlikte) hazırladı, TRT'nin gerçekleştirmesini sağladı.

1968'de atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği sırasında, Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği'ni hazırladı. Bütün Türkiye'de 166 çocuk ve gençlik korosu kuruldu. Koro şeflerine 1968 -1969 yazlarında, Gazi Eğitim Müzik Bölümü öğretmenleriyle birlikte, iki kez yaz kursu düzenledi. Bu kurslara Gazi Müzik Bölümü'nde 40, Sinop kursunda 80 olmak üzere 120 müzik öğretmeni katıldı. (166 koro, ödenekleri kesildiği için 1970'te kapatıldı. Bu korolar ve kurslara katılan müzik öğretmenleri, bugünkü Türkiye'de yaygınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturdu.)

Sun, 1967 ve 1969'da, biri TRT adına; öteki de TRT ve ODTÜ adına, iki büyük folklor derlemesi düzenledi; kendisi de bu derlemelere uzman derleyici olarak katıldı.

1980 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarı kompozisyon öğretmenliğine atandı; bu kurumdan 1982'de kendi isteği ile emekli oldu. 1986 yılında ikinci eşi ile evlendi ve 1987'de Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda kompozisyon öğretmenliğine devam etti. 1988'de doçent, 1999'da profesör unvanını aldı.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümü öğretim üyeliğinden Ekim 1999'da emekli oldu. Eylül 2004'te Sun Yayınevi'ni kurdu ve müzikle ilgili yayınlar yaptı.

1973 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Yayını olarak basılan "Solfej kitabı, Muammer Sun'un Türk müzik eğitimine yaptığı en büyük katkı olarak değerlendirilir. Bu kitap, tonal, modal, makamsal, pentatonik, teksesli ve çift sesli parçaları ve temel müzik bilgilerini içerir.

Sun, TRT'nin yapımını üstlendiği Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinin film müziklerini de yapmıştır.

16 Ocak 2021'de hayatını kaybetmiştir.

Okunma 249 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Ocak 2021 13:07